The conference program in PDF format can be downloaded here.
Tentative Program of PAKDD 2005
Wednesday, May 18th 2005
8:30-18:30
|
Registration
|
9:00-12:00
|
Workshop A
Room: Ballroom 1
|
Knowledge
Discovery and Data Management in Biomedical Science
|
9:00-12:00
|
Tutorial A
Room: Function Room
3
Tutorial B
Room: Function Room 7
|
Graph Mining
Techniques and Their Applications
Rough Set
Approach to KDD
|
12:00-13:30
|
Lunch
|
13:30-16:30
|
Workshop A
Room: Ballroom 1
Workshop B
Room: Ballroom 2
|
Knowledge
Discovery and Data Management in Biomedical Science
Rough Set Techniques in Knowledge Discovery
|
13:30-16:30
|
Tutorial C
Room: Function Room
7
|
Advanced Techniques
for Information and Image Classification for Knowledge Management and
Decision Making
|
18:00-20:00
|
Reception
|
Thursday, May 19th
2005
8:00-18:00
|
Registration
|
8:30-9:00
|
Opening
|
9:00-10:00
|
Keynote speech
Chair: Tu Bao Ho, Room: Ballroom 1
Machine Learning for Analyzing Human Brain
Function
Tom Mitchell
|
10:00-10:25
|
Coffee
Break
|
10:25-12:00
|
Session 1A: Novel Algorithms
Chair: Takashi Washio, Room: Ballroom 1
An Efficient Framework
for Mining Flexible Constraints (R)
BEST STUDENT PAPER
Arnaud Soulet,
Bruno Crémilleux
Support
Oriented Discovery of Generalized Disjunction-Free Representation of Frequent
Patterns with Negation (R)
Marzena
Kryszkiewicz, Katarzyna Cichon
Feature
Selection Algorithm for Data with Both Nominal and Continuous Features
Wenyin Tang,
Kezhi Mao
A Two-Phase
Algorithm for Fast Discovery of High Utility Itemsets (S)
Ying Liu,
Wei-keng Liao, Alok Choudhary
On Multiple
Query Optimization in Data Mining (S)
Marek
Wojciechowski, Maciej Zakrzewicz
Chair: Kenji Satou, Room: Ballroom 2
Bayesian
Sequence Learning For Predicting Protein Cleavage Points (R)
Michael Mayo
A Novel
Indexing Method for Efficient Sequence Matching in Large DNA Database
Environment (R)
Jung-Im Won, Jee-Hee Yoon, Sanghyun Park, Sang-Wook Kim
An Automatic
Unsupervised Querying Algorithm for Efficient Information Extraction in
Biomedical Domain (S)
Min Song, Il-Yeol Song, Xiaohua Hu, Robert Allen
Voting Fuzzy
K-NN to Predict Protein Subcellular Localization from Normalized Amino Acid
Pair Compositions (S)
Thai Quang
Tung, Doheon Lee, Dae-Won Kim, Jong-Tae Lim
Comparison of
Tree based methods on Mammography Data (S)
Richard De
Veaux, Thu Hoang
Session 1C: Text and Web Data Mining
Chair: Ee-Peng Lim, Room: Function Room 7
Subspace
Clustering of Text Documents with Feature Weighting K-Means Algorithm (R)
Liping Jing,
Michael K. Ng, Jun Xu, Joshua Zhexue Huang
Mining
Frequent Trees with Node-Inclusion Constraints (R)
Atsuyoshi
Nakamura, Mineichi Kudo
Using Term
Clustering and Supervised Term Affinity Construction o Boost Text
Classification (S)
Chong Wang,
Wenyuan Wang
Technology
Trends Analysis from the Internet Resources (S)
Shin-ichi Kobayashi, Yasuyuki
Shirai, Kazuo Hiyane, Fumihiro Kumeno,
Hiroshi
Inujima, Noriyoshi Yamauchi
Dynamic Mining
Hierarchical Topic from Web News Stream Data using Divisive-Agglomerative
Clustering Method (S)
Jian-Wei Liu,
Shou-Jian Yu, Jia-Jin Le
Chair: Frans Coenen, Room: Function Room 3
A Framework
for Incorporating Class Priors into Discriminative Classification (R)
Rong Jin, Yi
Liu
Improved
Bayesian Spam Filtering Based on Co-weighted Multi-area Information (R)
Raju Shrestha,
Yaping Lin
Adaptive
Nonlinear Auto-Associative Modeling through Manifold Learning with
Applications for Character and Digit Recognition (S)
Junping Zhang,
Stan Z. Li
Maximizing
Tree Diversity by Building Complete-Random Decision Trees (S)
Fei Tony Liu, Kai Ming Ting, Wei Fan
Training
Support Vector Machines Using Greedy Stagewise Algorithm (S)
Liefeng
Bo, Ling Wang, Licheng Jiao
|
12:00-13:30
|
Lunch
|
13:30-14:20
|
Invited talk
Chair: David Cheung, Room: Ballroom 1
IT development in the 21st Century and Its
Implications
Unna Huh
|
14:20-15:00
|
Session 2A:Integration of Data
Warehousing
Chair: Marcin Szczuka, Room: Function Room 3
ADenTS: An
Adaptive Density-based Tree Structure for Approximating Aggregate Queries
over Real Attributes (R)
Tianyi Wu, Jian Xu, Chen Wang, Wei Wang, Baile Shi
Frequent
Itemset Mining with Parallel RDBMS (S)
Xuequn Shang,
Kai-Uwe Sattler
Session 2B: Biomedical Domains
Chair: Thu Hoang, Room: Ballroom 2
A DNA Index
Structure Using Frequency and Position Information of Genetic Alphabet (R)
Woo-Cheol Kim, Sanghyun Park, Jung-Im Won, Sang-Wook Kim, Jee-Hee Yoon
Conditional
Random Fields for Transmembrane Helix Prediction (S)
Lior Lukov,
Sanjay Chawla, W. Bret Church
Chair: Gerrit K. Janssens, Room: Function Room 7
A Likelihood
Ratio Distance Measure for the Similarity between the Fourier Transform of
Time Series (S)
Anthony
Bagnall, Gareth Janacek, Michael Powell
The TIMERS II
Algorithm for the Discovery of Causality (S)
Howard J.
Hamilton, Kamran Karimi
A Recent-Based
Dimension Reduction Technique for Time Series Data (S)
Yanchang Zhao,
Chengqi Zhang, Shichao Zhang
Chair: Rao Kotagiri, Room: Ballroom 1
Collecting Topic-related
Web Pages for Link Structure Analysis by Using a Potential Hub and Authority
First Approach (S)
Leuo-hong
Wang, Tong-wen Lee
A Top-down
Algorithm for Mining Web Access Patterns from Web Logs (S)
Guo Jian-Kui,
Ruan Bei-jun, Cheng Zun-ping, Su Fang-zhong, Wang Ya-qin, Deng Xu-bin, Shang
Ning, Zhu Yang-Yong
Kernel
Principal Component Analysis for Content Based Image Retrieval (S)
Guang-Ho Cha
|
15:00-15:30
|
Coffee
Break
|
15:30-17:15
|
Session 3A: Theoretic Foundations
Chair: Graham Williams, Room: Ballroom 1
Data Mining of
Gene Expression Microarray via Weighted Prefix Trees (R)
Tran Trang,
Nguyen Cam Chi, Hoang Ngoc Minh
A Kennel
Function Method in Clustering (R)
Ling Zhang, Tao Wu, Yanping Zhang
Extraction of
Frequent Few-Overlapped Monotone DNF Formulas with Depth-First Pruning (R)
Yoshikazu
Shima, Kouichi Hirata, Masateru Harao
Automatic
Extraction of Low Frequency Bilingual Word Paris from Parallel
Corpora with
Various Languages (S)
Hiroshi
Echizen-ya, Kenji Araki, Yoshio Mornouchi
Performance
Measurements for Privacy Preserving Data Mining (S)
Nan Zhang,Wei Zhao, Jianer Chen
Chair: Ning Zhong, Room: Ballroom 2
Threshold
Tuning for Improved Classification Association Rule Mining (R)
Frans Coenen, Paul Leng, Lu Zhang
Automatic
Occupation Coding with Combination of Machine Learning and Hand-Crafted Rules (R)
Kazuko
Takahashi, Hiroya Takamura, Manabu Okumura
Retrieval
Based on Language Model with Relative Entropy and Feedback (R)
Hua Huo, Boqin
Feng
Using Rough
Set in Feature Selection and Reduction in Face Recognition Problem (S)
Le Hoai Bac, Nguyen Tuan Anh
Analysis of
company growth data using genetic algorithms on binary trees (S)
Gerrit K. Janssens, Kenneth Sörensen, Arthur Limère, Koen Vanhoof
Chair: Joshua Z. Huang, Room: Function Room 7
A MPAA-Based
Iterative Clustering Algorithm augmented by Nearest Neighbors Search for
Time-Series Data Streams (R)
Jessica Lin,
Michai Vlachos, Eamonn Keogh, Dimitrios Gunopulos, Jian-Wei Liu, Shou-Jian
Yu, Jia-Jin Le
A
Neighborhood-Based Clustering Algorithm (R)
Shuigeng Zhou,
Yue Zhao, Jihong Guan, Joshua Huang
Locating
Motifs in Time-Series Data (R)
Zheng Liu, Jeffrey Xu Yu, Xuemin Lin, Hongjun Lu, Wei Wang
Stochastic
local clustering for massive graphs (S)
Satu Elisa
Schaeffer
Improved
Self-Splitting Competitive Learning Algorithm (S)
Jun Liu,
Kotagiri Ramamohanarao
Chair: Hoang Tru Cao, Room: Function Room 3
Rule Extraction from Trained Support Vector
Machines
(R)
Ying Zhang,
HongYe Su, Tao Jia, Jian Chu
Pruning Derivative Partial Rules during Impact
Rule Discovery (R)
Shiying Huang,
Geoffrey I. Webb
IGB: A New Informative Generic Base of Association
Rules
(R)
Gh. Gasmi, S.
Ben Yahia, E. Mephu Nguifo, Y. Slimani
A Divide and Conquer Approach for
Deriving Partially Ordered Sub-structures (S)
Sadok
Ben Yahia, Yahya Slimani, Jihen Rezgui
Automatic View Selection: An Application to Image
Mining
(S)
Manoranjan
Dash, Deepak Kolippakkam
|
18:30-21:00
|
Banquet
|
Friday, May 20th 05
8:00-12:00
|
Registration
|
9:00-09:50
|
Invited talk
Chair: Hiroshi Motoda, Room: Ballroom 1
Subgroup Discovery: Techniques and Applications
Nada
Lavrac
|
9:50-10:20
|
Coffee
Break
|
10:20-12:00
|
Session 4A: Machine Learning
Methods
Chair: San-Yih Hwang, Room: Ballroom 1
Kernels over relational algebra structures (R)
BEST STUDENT PAPER
Adam Woznica,
Alexandros Kalousis, Melanie Hilario
SETRED: Self-Training with Editing (R)
Ming Li,
Zhi-Hua Zhou
Cl-GBI: A Novel Approach for Extracting Typical
Patterns from Graph-Structured Data (R)
Phu Chien
Nguyen, Kouzou Ohara, Hiroshi Motoda, Takashi Washio
Adjusting Mixture Weights of Gaussian Mixture
Model via Regularized Probabilistic Latent Semantic Analysis (R)
Luo Si, Rong
Jin
Chair: Osmar Zaiane, Room: Ballroom 2
Finding Sporadic Rules Using Apriori-Inverse (R)
Yun Sing Koh,
Nathan Rountree
Pushing Tougher Constraints in Frequent Pattern
Mining
(R)
Francesco
Bonchi, Claudio Lucchese
Mining Time-Profiled Associations: An Extended
Abstract
(S)
Jin Soung Yoo,
Pusheng Zhang, Shashi Shekhar
Online Algorithms for Mining Inter-Stream Associations from Large Sensor
Neworks(S)
K. K. Loo, Ivy
Tong, Ben Kao
Mining Frequent Ordered Patterns (S)
Zhi-Hong Deng,
Cong-Rui Ji, Ming Zhang, and Shi-Wei Tang
Session 4C: Classification and Ranking
Chair: Martin Pfeifle, Room: Function Room 7
Text Classification for DAG-Structured Categories (R)
Cao D. Nguyen,
Tran A. Dung, Tru H. Cao
Sentiment Classification using Word Sub-Sequences
and Dependency Sub-Trees (R)
Shaotaro
Matsumoto, Hiroya Takamura, Manabu Okumura
A New Evolutionary Neural Network Classifier (S)
Arit Thammano,
Asavin Meengen
Combining Classifiers with
Multi-Representation of Context in Word Sense Disambiguation
(S)
Cuong
Anh Le, Van Nam Huynh, Akira Shimazu
A Privacy-Preserving Classification Mining
Algorithm (S)
Weiping Ge, Wei Wang, Xiaorong Li, Baile Shi
Chair: Tamas Horvath, Room: Function Room 3
Progressive Sampling for Association Rules based
on Sampling Error Estimation (R)
Kun-Ta Chuang,
Ming-Syan Chen, Wen-Chieh Yang
CLeVer: A Feature Subset Selection Technique for
Multivariate Time Series (S)
Kiyoung Yang,
Hyunjin Yoon, Cyrus Shahabi
Covariance and PCA for Categorical Variables (S)
Hirotaka
Niitsuma, Takashi Okada
Feature Selection for High Dimensional Face Image
Using Self-Organizing Maps (S)
Xiaoyang Tan,
Songcan Chen, Zhi-Hua Zhou, Fuyan Zhang
|
12:00-13:30
|
Lunch
|
13:30-15:05
|
Session 5A: Clustering
Chair: Zhi-Hua Zhou, Room: Function Room 3
Speeding-up Hierarchical Agglomerative Clustering
in Presence of Expensive Metrics (R)
Mirco Nanni
Dynamic Cluster Formation using Level Set Methods (R)
Andy M. Yip,
Chris Ding, Tony F. Chan
An Incremental Data Stream Clustering Algorithm
Based on Dense Units Detection (S)
Jing Gao,
Jianzhong Li, Zhaogong Zhang, Pang-Ning Tan
Visual Interactive Evolutionary Algorithm for
High Dimensional Data Clustering and Outlier Detection (S)
Lydia
Boudjeloud, François Poulet
Chair: Howard Hamilton, Room: Function Room 4
PatZip: Pattern-Preserved Spatial Data
Compression (R)
Yu Qian, Kang Zhang, D. T. Huynh
An Efficient Compression Technique for Frequent
Itemset Generation in Association Rule Mining (R)
Mafruz Zaman Ashrafi, David Taniar, Kate Smith
Mining Mobile Group Patterns: A Trajectory-based
Approach
(S)
San-Yih Hwang,
Ying-Han Liu, Jeng-Kuen Chiu, Ee-Peng Lim
Can We Apply Projection Based Frequent Pattern
Mining Paradigm to Spatial Co-location Mining? (S)
Yan Huang,
Liqin Zhang, Ping Yu
Chair: Arit Thammano, Room: Function Room 6
Improving Rough Classifiers Using Concept
Ontology
(R)
Sinh Hoa
Nguyen, Hung Son Nguyen
ED: An Efficient Framework for Temporal Region
Query Processing (R)
Yi-Hong Chu,
Kun-Ta Chuang, Ming-Syan Chen
Increasing Classification Accuracy by Combining
Adaptive Sampling and Convex Pseudo-Data (R)
Chia Huey Ooi,
Madhu Chetty
Considering Re-occurring Features in
Associative Classifiers (S)
Rafal
Rak, Wojciech Stach, Osmar R. Za¨ıane, Maria-Luiza Antonie
Session 5D: Knowledge Management & Novel
Algorithms
Chair: Marzena Kryszkiewicz, Room: Function Room 7
Using Consensus Susceptibility and Consistency
Measures for Inconsistent Knowledge Management (R)
Ngoc Thanh
Nguyen, Michal Malowiecki
WLPMiner: Weighted Frequent Pattern Mining with
Length-decreasing Support Constraints (R)
Unil Yun, John
J. Leggett
USAID: Unifying Signature-based and Anomaly-based
Intrusion Detection (R)
Zhuowei Li, Amitabha Das, Jianying Zhou
|
15:05-15:30
|
Coffee
Break
|
15:30-17:00
|
Session 6A: Temporal Data
Chair: Takehisa Yairi, Room: Function Room 3
Cyclic Pattern Kernels Revisited (R)
Tamas Horvath
Accurate Symbolization of Time Series (S)
Xinqiang Zuo,
Xiaoming Jin
A Novel Bit Level Time Series Representation with
Implication of Similarity Search and Clustering (S)
Chotirat
Ratanamahatana, Eamonn Keogh, Anthony J. Bagnall, Stefano Lonardi
Finding temporal features of Event-oriented
patterns
(S)
Xingzhi Sun,
Maria E. Orlowska, Xue Li
An Anomaly Detection Method for Spacecraft using Relevance
Vector Learning (S)
Ryohei
Fujimaki, Takehisa Yairi, Kazuo Machida
Chair: Nguyen Hung Son, Room: Function Room 4
Improvements of IncSpan: Incremental Mining of
Sequential Patterns in Large Database (R)
Son N. Nguyen, Xingzhi Sun, Maria E. Orlowska
Efficient Sampling: Application to Image Data (R)
Surong Wang,
Manoranjan Dash, Liang-Tien Chia
Cluster-based Rough Set Construction (R)
Qiang Li, Bo
Zhang
Session 6C: Graphic Model Discovery
Chair: Takashi Okada,Room: Function Room 6
Improving Mining Quality by Exploiting Data
Dependency (R)
Fang Chu,
Yizhou Wang, Carlo Zaniolo, D.Stott Parker
Learning Bayesian Networks Structures from
Incomplete Data: An Efficient Approach Based on Extended Evolutionary
Programming (S)
Xiaolin Li,
Xiangdong He, Senmiao Yuan
Dynamic Fuzzy Clustering for Recommender Systems (S)
Sung-Hwan Min,
Ingoo Han
Graph Partition Model for Robust Temporal Data
Segmentation (S)
Yuan Jinhui,
Zhang Bo, Lin Fuzong
Chair: Chengqi Zhang, Room: Function Room 7
A vector field visualization
technique for Self-Organizing Maps (R)
Georg Pölzlbauer, Andreas Rauber, Michael Dittenbach
Visualization of Cluster Changes by
Comparing Self-Organizing Maps (R)
Denny,
David McG. Squire
Approximated Clustering of Distributed
High-Dimensional Data (R)
Peter Kunath
|
The best student awards went to Adam Woznica (co-authors: Alexandros Kalousis and Melanie Hilario) for the paper titled "Kernels over relational algebra structures" , and Arnaud Soulet (co-author: Bruno Crémilleux) for the paper titled "An Efficient Framework for Mining Flexible Constraints".
|